Rozstrzygnęliśmy konkurs fotograficzny "Jestem górnikiem. Rozumiem Śląsk"!

plakat konkurs


Rozstrzygnęliśmy nasz konkurs fotograficzny "Jestem Górnikiem. Rozumiem Śląsk"! Internauci w głosowaniu na naszej stronie wybrali dwadzieścia najlepszych fotografii, spośród których komisja konkursu wyłoniła grono finalistów. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, których poniżej prezentujemy wraz z najlepszymi fotografiami.

I miejsce - Oliwia MOSKALIK, zdjęcie "My? Górnicy!"
my gornicy oliwia moskalik

II miejsce - Dominik NASKRĘT, zdjęcie "Wieża wyciągowa po Kopalni Polska na Zgodzie"
Szyb

III miejsce - Szymon FLOREK, zdjęcie "Wózek na węgiel"
Wozek na wegiel SF

Serdecznie dziękujemy wszystkim młodym fotografom za uczestnictwo i gratulujemy ciekawych pomysłów!

Regulamin konkursu fotograficznego "Jestem górnikiem. Rozumiem Śląsk" >>>>>>>>>

Uwaga! Dokumenty wymagane do udziału w konkursie (załączniki Regulaminu) można podsyłać w postaci skanów drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Głosowanie na zdjęcia konkursowe >>>>>>>>>>

.

olimpiada-guido-sCo wiesz na temat przemysłu i górnictwa na Górnym Śląsku? Czy wiesz kim był Guido von Donnersmarck? Jak długo trwa szychta i co to jest kupla?

Przygotuj prezentację multimedialną podejmującą jeden z konkursowych tematów i wygraj I etap Konkursu Wiedzy Olimpiada GUIDO.

Prace prosimy przesyłać na adres:

ZKWK Guido
ul. Jodłowa 59
41-800 Zabrze
z dopiskiem Konkurs Wiedzy Olimpiada GUIDO

Początek przyjmowania prac: 25 października 2012.

Koniec przyjmowania prac: 8 listopada 2012.

Więcej informacji pod numerem telefonu 32 630-30-91 wewn. 2124.

Organizatoram Olimpiady jest portal www.pokladykultury.pl oraz ZKWK Guido w Zabrzu. 


Regulamin konkursu Olimpiada GUIDO

 


 

Lista osób, które zakwalifikowały się do II etapu Konkursu Wiedzy „Olimpiada Guido”

1. Marek Rduch

2. Dawid Skowron

3. Klaudia Stanclik

4. Katarzyna Matejko

5. Monika Grom

6. Anna Ślosarek

7. Aleksandra Kania

8. Klaudia Hańderek

9. Monika Posłuszna

10. Ewelina Janosz

.

Projekt koncepcyjny zagospodarowania skansenu Królowa Luiza w Zabrzu – III miejsce

Trzecie miejsce przyznane zostało za brawurę, odwagę i wykreowanie najbardziej odważnej i kontrowersyjnej koncepcji projektowej. Nagrodzi zostali - Anna Jurkiewicz oraz Adam Myczkowski.

Wielofunkcyjne Centrum Edukacyjno-Wystawiennicze Nowa Luiza

Idea

Podstawowym założeniem projektowym było wykreowanie miejsca, które przyciągnie różnorodnością i unikalnością. Podstawą projektu jest współdziałanie dwóch wzajemnie uzupełniających się światów – istniejącego zabytkowego Skansenu Luiza, wobec którego wykazujemy się zasadą minimalnej ingerencji oraz projektowanej wielofunkcyjnej hybrydy. Istotą jest stworzenie wyjątkowego połączenia tradycji i nowoczesności. Podejmujemy działania kompleksowe. Proponując obiekt wielofunkcyjny, stanowiący szeroką ofertę edukacyjną, kulturową, a także rozrywkową. Takie powiązanie funkcji zaowocuje nową jakością przestrzeni, ogniskującej aktywność Zabrza i okolic. Nowa Luiza to założenie, które odegra niebanalną rolę w kultywowaniu górniczych tradycji Śląska.

Funkcja

To miejsce dla ludzi o zróżnicowanych zainteresowaniach i potrzebach. Stawiamy na różnorodność funkcji. Najważniejsza ostatnia kondygnacja projektowanego obiektu, z której rozpościera się widok na teren całego Skansenu to przestrzeń Muzeum Kopalnictwa wraz z towarzyszącymi pomieszczeniami warsztatowymi, gdzie odkryjemy niejedną zagadkę górnictwa. Przemieszczając się po obiekcie, na pierwszej kondygnacji odnajdziemy przestrzenie do czasowych ekspozycji i organizowania imprez kulturalnych, część gastronomiczną i handlową. W strefie biznesowej (kondygnacja druga i trzecia) umieszczono zespół sal konferencyjnych, biura oraz część hotelową. W nowoprojektowanym obiekcie na poziomie -1 znajduje się parking dla autobusów, a na poziomie 0 parking dla samochodów osobowych z wjazdem od strony ulicy Wolności. W istniejących budynkach Skansenu przewidujemy funkcje muzealne, wystawiennicze oraz gastronomiczne. Z nowoprojektowanego obiektu przemieszczamy się do Budynku Maszyny Parowej, a następnie Szybu Carnall, gdzie rozpoczniemy podróż po zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego.

m plansza 01 miejsce3 m plansze 02 miejsce3

Organizatorzy konkursu:

Organizatorzy

   Politechnika Śląska                                  Wydział Architektury                                    ZKWK Guido

Partner konkursu:

Partner konkursu

Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego

.

Wspólnie z Dziennikiem Zachodnim organizujemy konkurs o miano najpiękniejszego ogrodu, działki i balkonu. Wszystkich tych, którzy mają czym się pochwalić zachęcamy do wysłania jednego zdjęcia swojego balkonu, ogrodu lub działki.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z opisem zdjęcia, imieniem i nazwiskiem właściciela oraz numerem telefonu kontaktowego i adresem. Szczegóły w regulaminie.

Przez cały sierpień będzie można głosować SMS-ami na umieszczone w serwisie Dziennika Zachodniego fotografie.

Rozstrzygnięcie konkursu już 12 września. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 19 września o godzinie 17:00.

Zapraszamy i życzymy powodzenia!


Regulamin konkursu – plik PDF

Regulamin konkursu – plik DOC

Logosy

.

Rozstrzygnięto architektoniczny konkurs na zagospodarowanie Skansenu Górniczego Królowa Luiza

Konkurs na zagospodarowanie Skansenu Górniczego Królowa Luiza ogłoszono w lutym br., wśród studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zadaniem zainteresowanych było stworzenie projektu, w którym zostałby zaktywizowany i wzbogacony o charakterystyczne elementy promujące obszar Skansenu Królowa Luiza o łącznej powierzchni 1,7 ha. Projektowany obszar obejmował teren pomiędzy istniejącymi budynkami Łaźni Łańcuszkowej, maszynowni szybu Prinz Schonaich, budynkiem Rozdzielni Stacji Sprężarek, a budynkiem warsztatowym (dawnej Skraplarnii). Dodatkowym wymogiem konkursu było uwzględnienie w projektach realizowanej przez Kopalnię Guido na tym samym terenie inwestycji pn. Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej.

Inicjatorem przedsięwzięcia była Politechnika Śląska, która w ramach dobrej współpracy z Miastem Zabrze podjęła się tego nietypowego zadania. Spośród 58 zgłoszonych prac, Komisja nagrodziła awansem do II etapu konkursu 13 laureatów, z czego 3 z nich otrzymało nagrody główne. Prace były niezmiernie różnorodne i wszystkie uwzględniały postawione przez Inwestora założenia – komentują Stanisław Serafin oraz Mirosław Kwierc reprezentujący Kopalnię Guido. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony studentów, co widać w przedstawionych pracach. Bardzo cieszy nas fakt, iż pomimo różnych podejść projektowych, w większości prac uszanowano i wyeksponowano wartości jakie posiada zabytkowy zespół obiektów kopalni, co było jednym z celów konkursu – podkreśla Magdalena Żmudzińska-Nowak prodziekan Wydziału Architektury.

Lista osób zakwalifikowanych do II etapu

Jerzy Gabriel i Przemysław Spadło. Izabela Moskal i Filip Knapczyk. Justyna Boduch i Mateusz Wielgus. Przemysław Chrobak i Jan Juraszczyk. Magdalena Ambroziewicz i Filip Gołasz. Agnieszka Szymiczek i Grzegorz Berda. Katarzyna Mastej i Tomasz Dąbrowski. Marcin Młynarski. Weronika Tabaka i Karina Mądel. Barbara Bobek i Marta Kośny.

Organizatorzy konkursu:

Organizatorzy

   Politechnika Śląska                                  Wydział Architektury                                    ZKWK Guido

Partner konkursu:

Partner konkursu

Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego

.

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.