Podczas zwiedzania śląskich centrów pielgrzymkowych, takich jak Piekary Śląskie i Góra św. Anny, warto również zatrzymać się w Zabrzu i odwiedzić Poziom świętej Barbary w Kopalni Guido.

170 metrów pod powierzchnią ziemi, grupom zorganizowanym oferujemy możliwość zorganizowania wyjątkowych uroczystości religijnych połączonych ze zwiedzaniem najstarszego udostępnionego obecnie poziomu Kopalni Guido - poziomu 170.

 

ŚWIĘTA BARBARA

Barbara z

Św. Barbara jest jedną z najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Tradycyjnie jej postać wiąże się ze stanem górniczym, jednak św. Barbara jest również patronką dobrej śmierci, hutników, marynarzy, żołnierzy, budowniczych i wielu innych niebezpiecznych zawodów. Jak podaje tradycja, Barbara urodziła się w III w. w Nikomedii, na terenie dzisiejszej Turcji, w bogatej, pogańskiej rodzinie. Dzięki kontaktom z wielkimi filozofami i nauczycielami, poznała chrześcijaństwo, a następnie, w tajemnicy przed rodziną, przyjęła chrzest i złożyła śluby czystości. Jej ojciec, Diuskur, nie mogąc pogodzić się z konwersją córki, wydał ją Rzymianom. Gdy Barbara odmówiła wyrzeczenia się swojej wiary, torturowano ją i skazano na śmierć. Działo się to prawdopodobnie około roku 305 podczas prześladowań za panowania cesarza Maksymiana.

 

POZIOM 170

swBarbara 16 z 

Muzeum Górnictwa Węglowego zachowuje pamięć nie tylko o rozwoju przemysłu górniczego na terenie Górnego Śląska, ale też tradycji i obyczajach tego terenu, a do tych należy niewątpliwie silny kult świętej Barbary, wraz z hucznymi obchodami jej święta, czyli Barbórki w dniu 4 grudnia. Patronkę górników można odnaleźć również pod ziemią. Poświęcony jej został cały poziom 170 w Kopalni Guido – to do św. Barbary prowadzi przewodnicka opowieść na temat trudu pracy w kopalni w XIX i na początku XX wieku. Podczas zwiedzania uczestnicy przechodzą przez najstarsze zachowane wyrobiska kopalni, mogą obejrzeć oryginalne, zabytkowe stajnie końskie. Zwiedzanie uzupełniają nowoczesne projekcje multimedialne. Przekonanie się, jak trudna i niebezpieczna była praca górników w tym okresie, pozwala na zrozumienie ich głębokiej religijności oraz pozycji św. Barbary, jako ostatniej instancji, gdy zawodziły inne środki w walce z zagrożeniem.

 

KAPLICA ŚWIĘTEJ BARBARY

swbarbara slider

W dalszej części trasy poznać można życiorys Barbary, genezę jej kultu i różne konteksty kulturowe, związane z patronką górników, a także zobaczyć unikatowe eksponaty, w tym duży zbiór różnorodnych, oryginalnych figur i rzeźb świętej. Sercem całej ekspozycji jest jednak kaplica św. Barbary, która zachwyca już sama w sobie ze względu na walory architektoniczne: surowa cegła, konstrukcje stalowe i industrialny klimat mieszają się tu z polotem i monumentalizmem, znanym z tak częstych na Śląsku neogotyckich ceglanych kościołów. Uwagę na pewno zwrócą witraż i rzeźba św. Barbary, przygotowane przez wybitnych artystów plastyków specjalnie dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W kaplicy istnieje możliwość organizacji mszy świętych i innych wydarzeń o charakterze religijnym.

 

Rezerwacja i informacja turystyczna: tel.: +48 32 271 40 77, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Kapelan kaplicy św. Barbary, ks. dr Stanisław Puchała: tel. +48 609 773 108.

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.