Szacowanie wartości zamówienia z jednoczesnym zastrzeżeniem zawarcia umowy/wyboru oferty do realizacji.
Postępowanie prowadzone na podstawie regulaminu udzielania zamówień publicznych o wartości nieprzekraczającej kwoty wskazanej w art. 2 ust.1 pkt.1 ustawy – prawo zamówień publicznych
Niniejsze rozeznanie cenowe ma na celu ustalenie wartości szacunkowej opisanego poniżej zamówienia. Rozeznanie cenowe może jednocześnie prowadzić do wyboru oferty najkorzystniejszej i zakupu przedmiotu rozeznania. W razie nie wybrania wykonawcy, podmiotom uczestniczącym nie przysługuje żadne roszczenie wobec Wnioskującego.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza do złożenia oferty na realizacje zamówienia pn.:
„Wymiana sterownika węzła cieplnego w budynku należącym do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.”

1. Opis przedmiotu zamówienia:
Wymiana sterownika wraz z dostawą i zabudową elementów automatyki.

Lokalizacja: Węzeł ciepłowniczy zabudowany w obiekcie MGW z Zabrzu przy ul. 3 Maja 93
1.1. Stan istniejący:
W zakres wyposażenia węzła wchodzi aparatura kontrolno-pomiarowa z elementami wykonawczymi oraz sterownikiem nadrzędnym. Zamontowane urządzenia w postaci czujników temperatury są elementami pomiarowymi firmy Schneider o charakterystyce NTC 10k. Urządzenia te należy wykorzystać po sprawdzeniu poprawności wskazań czujników co należy przedstawić protokolarnie w dokumentacji. Pozostałe elementy w postaci siłowników oraz elektrozaworów należy sprawdzić pod względem ich poprawności działania w zakresie sterowania, pełnionej funkcji w obwodzie regulacyjnym. W skład węzła wchodzi również pompa obiegowa Grundfos Magna zapewniająca cyrkulację wody za wymiennikiem oraz licznik ciepła będącego w zarządzie PEC w Zabrzu. Istniejący licznik typ SHARKY 775 należy doposażyć o moduł komunikacyjny Modbus RTU, który należy podłączyć do sterownika sterującego węzłem. Zabudowane na rurociągach wodomierzowe należy podłączyć do istniejącej bramki LORAWAN i zapewnić ich komunikację z instalacją odczytu mediów będącą w zarządzaniu przez służby techniczne Muzeum. Istniejący sterownik programowalny firmy Schneider Electric nie spełnia już swojej funkcji i należy go wymienić.

1.2. Opis prac do wykonania.
Wykonanie remontu węzła ciepłowniczego w oparciu o podzespoły sterowania i automatyki będące w posiadaniu Zamawiającego oraz dostarczone przez Wykonawcę:
a. Demontaż istniejącego sterownika zarządzającego pracą aparatury węzła ciepłowniczego. Po jego demontażu należy zidentyfikować wszystkie czujniki, siłowniki zaworów, pompy obiegowe i elektrozawory. Wszystkie kable połączeniowe od strony szafki sterowniczej węzłem mają zostać opisane indywidualnym numerem urządzenia które znajdzie się na dokumentacji powykonawczej jak i również na samym urządzeniu. W dokumentacji powykonawczej węzła należy wszystkie elementy wykonawcze wyspecyfikować uwzględniając ich model typ oraz parametry charakterystyczne dla danego urządzenia. Następnie należy rozłączyć w skrzynce rozdzielczej i zdemontować pozostałą aparaturę związaną ze starym sterownikiem.

b. Zabudowa nowych elementów zasilających i zabezpieczających tory prądowe sterownika. Prace polegają na zabudowaniu zasilacza buforowego prod. Merawex typ: ZM24V6A-151B-00 wraz z akumulatorami prod. Siemens typ: FA2003-A1 stanowiące zasilanie rezerwowe układu. Następnie tory prądowe zasilające sterownik należy podłączyć przez zabezpieczenie elektroniczne prod. Wago typ: 787-1662. Następnie należy z zabezpieczenia elektronicznego z kanału CH1 wykonać podłączenie sterownika AS-B36 prod. Schneider Electric. Do wejść RET sterownika podłączyć zarówno masę zasilania sterowniczego jak i uziemienie samego układu zasilającego rozdzielnię automatyki co będzie stanowiło masę sterowniczą całego układu. Następnie należy wszystkie sygnały wejść i wyjść wyprowadzić na listwę zaciskową na złączki przelotowe typu ZUG. Złączki mają być wyposażone w mechanizm Push-in Cage-Clamp z dedykowanym miejscem na opis w systemie drukowania etykiet, z możliwością mostkowania pomiędzy nimi tych samych potencjałów za pomocą dedykowanych akcesoriów, a złączki przelotowe służące do podłączenia uziemienia mają być wyposażone w zaciski na szynę TH wykonane z materiału przewodzącego i połączone galwanicznie z mocowaną szyną TH rozdzielnicy. Zastosowane złączki muszę być dostarczone od tego samego producenta, i umożliwiać podłączanie przewodów bez konieczności zarabiania na ich końcach tulei. Następnie należy pod odpowiednie zaciski podłączyć wszystkie elementy pomiarowe i wykonawcze z zastosowaniem odpowiednich elementów pośredniczących o ile będą konieczne. Wszystkie złączki należy bezwzględnie opisać w sposób jednoznaczny i odzwierciedlony w dokumentacji powykonawczej.
c. Celem opomiarowania zużycia energii istniejący licznik SHARKY 775 należy doposażyć o kartę komunikacji Modbus (dostawa inwestorska) i podłączyć do sterownika za pomocą złącza RS485 jako Modbus RTU.
d. Po wykonaniu okablowania, wszystkich niezbędnych prac w ramach rozdzielni AKPiA oraz podłączeń elementów wykonawczych należy wykonać sprawdzeń działania wszystkich czujników, przetworników, pomp, siłowników zaworów oraz elektrozaworów.
e. Wykonanie i zainstalowanie aplikacji i oprogramowania sterującego uwzględniającego:
- możliwość ręcznego i automatycznego sterowania parametrami strony niskiej węzła,
- sterowanie automatyczne musi odbywać się w korelacji od:

  • -Czujnika temperatury zewnętrznej,
  • -Przetwornika wilgotności,
  • -Harmonogramu dobowego i godzinowego.


Zleceniodawca musi mieć możliwość zmiany nastawy temperatury tzw. SET-POINT, która będzie wpływała na temperaturę odczytaną w zainstalowanych wewnątrz budynku punktach pomiarowych. Należy pamiętać aby w czasie gdy budynek jest eksploatowany przez pracowników w pomieszczeniach stałego pobytu ludzi temperatura nie wynosiła mniej niż 180C.
Tworząc aplikację należy pamiętać aby w trybie automatycznym program działał zarówno od krzywej grzewczej jak i również od temperatury w pomieszczeniach i zadanego SET-POINT przez użytkownika. Do niniejszego zadania należy wykonać aplikację graficzną z zaprezentowaną technologią węzła, lokalizacją czujników temperatury wewnątrz budynku i na zewnątrz, zużyciem energii, stanu pracy pompy, siłownika i elektrozaworu. Z grafiki użytkownik ma mieć możliwość sterowania węzłem w trybie automatycznym, ręcznym z możliwością jego wyłączenia, podgląd wszystkich stanów urządzeń i czujników, możliwość zmiany SET-POINT oraz ustawienia harmonogramu pracy węzła. Wszystkie zmienne mają zostać objęte rejestracją (tworzeniem trendów) co umożliwi bezpośrednią analizę pracy węzła i zużycia energii. Wykonawca zainstaluje niezbędne oprogramowanie do sterowania i podglądu pracy węzła na wskazanym przez Zamawiającego serwerze na udostępnionej platformie ECOSTRUXURE Schneider Ecostruxure 6.0.3 .
f. Do skrzynki AKPiA zleceniodawca zapewni przewodowe połączenie sterownika do sieci Muzeum Górnictw celem zdalnego jego zarządzania. Wymaga się aby stworzone połączenie było bezpiecznym połączeniem i sugeruje się zrobienie go jako połączenia tunelowego VPN.
g. Po wykonanych pracach, próbach i sprawdzeniach wykonawcy dojdzie do sprawdzenia działania węzła w obecności służb Zamawiającego w okresie 14 dni aby zobaczyć jak nowo zainstalowane urządzenia działają, w jaki sposób działa automatyka węzła i czy wszystkie funkcjonalności zostały wdrożone przez wykonawcę.
1.3. Wykonawca do momentu prób funkcjonalnych z Zamawiającym dostarczy dokumentację powykonawczą w wersji elektronicznej ze wszystkimi niezbędnymi kodami dostępu w dwóch egzemplarzach oraz do każdego egzemplarza dołączona zostanie wersja elektroniczna tej dokumentacji. Stworzona aplikacja i algorytmy stają się własnością Zamawiającego z możliwością ich modyfikacji przez Zamawiającego.
1.4. Lista urządzeń będących w posiadaniu Inwestora do tego zadania.
- SXWPS24VX10001 Zasilacz PS-24V 1 kpl
- SXWASPSBX10002 Serwer Automatyki AS-P-NL 1 kpl
- SXWSWXBU0000SD AS-P, licencja Automation Server, komunikacja z max 25 urządzeniami, komunikacja z Enterprise Server 1 kpl
- SXWSWX000MBRTU Licencja AS-P Modbus (port szeregowy na sterowniku) 1 kpl
- SXWTBPSW110001 Podstawa przylaczeniowa TB-PS-W1 1 kpl
- SXWTBASW110002 Podstawa przylaczeniowa TB-ASP-W1 1 kpl
- Moduł Modbus do licznika SHARKY 775 wraz z kablem połączeniowym 1 kpl
-
1.5. Prace mają być prowadzone z ciągłym zapewnieniem ogrzewania budynku i podgrzewania ciepłej wody. Nie dopuszcza się przerw w zapewnieniu ciepła w czasie korzystania z obiektu przez pracowników i odwiedzających.
1.6. Wykonawca na wykonane prace i dostarczone urządzenia udzieli 2 letniej pisemnej gwarancji.
1.7. Wykonawca dostarczy (oprócz wymienionych w pkt. 1.4) w ramach przedmiotu zamówienia wszystkie niezbędne materiały, elementy automatyki, elementy łączeniowe, licencje itp. konieczne do wykonania całości zadania zgodnie ze sztuką techniczną i przepisami budowlanymi.
1.8. Wykaz podstawowych elementów do wyceny znajduje się w załączniku nr2.

Załączniki:

Oświadczenie wykonawcy 21/10/2024

Rozeznanie cenowe 21/10/2024

Załącznik nr 2 - Formularz cenowy 21/10/2024

Załącznik nr1 FORMULARZ OFERTY 21/10/2024

Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.