Chcesz poczuć się jak prawdziwy górnik na szychcie? Jesteś gotów wykonać szereg prac górniczych w mrocznych chodnikach węglowej kopalni? Przed zjazdem otrzymasz pełny ekwipunek i strój sztygarski, a potem ruszysz w najgłębiej położone rejony Kopalni Guido - najniższy punkt trasy znajduje się na głębokości 355 metrów! Trasa wiedzie obszar ściany wydobywczej nr 4, eksploatowanej w celach szkoleniowo-badawczych w drugiej połowie XX wieku. "Szychta" to propozycja dla osób przygotowanych na spory wysiłek i solidną porcję wrażeń.

Ekwipunek

Przed zjazdem do nieczynnego oddziału wydobywczego na poziomie 355 pobierasz niezbędny ubiór ochronny: sztygarski strój, flanelową koszulę, gumioki, hełm oraz lampę z pokrowcem. Chwilę potem sygnalista szybowy otwiera przed Tobą wrota szoli i zaczynasz zjazd na poziom 320, gdzie rozpoczyna się wędrówka w najgłębsze zakamarki kopalni.

Szychta

Półtora kilometra górniczymi chodnikami, upady o sporym nachyleniu, wzniosy, zaniżenia i ciasne przejścia to krajobraz trasy na poziomie 355. Towarzyszyć Ci będą przenośniki zgrzebłowe, rurociągi do tłoczenia podsadzki i cała masa górniczej stali. Nad głową zobaczysz pyłowe zapory przeciwwybuchowe, które miały za zadanie chronić pozostałą część kopalni przed ewentualną eksplozją pyłu węglowego. Sztygar zleci ci przeniesienie rurociągu o wadze kilkudziesięciu kilogramów, montaż przenośnika taśmowego, przycięcie drewnianego stempla, zabudowę lutni wentylacyjnej i inne roboty, które dostaniesz do wykonania. Przekonasz się, że wysiłek w ciasnocie i zapyleniu kosztuje sporo sił.

Ściana

Punktem kulminacyjnym górniczej szychty na poziomie 355 jest ciasne przejście przez ponad stumetrową ścianę węglową o sporym nachyleniu. Strop w tym miejscu podtrzymują gęsto rozstawione stojaki Valent, na Śląsku popularnie zwane walenciokami. Pokład węgla znajduje się tu na wyciągnięcie ręki. Historycznie jest to ostatnie miejsce fedrunku w Kopalni Guido.

Ciemność

W tej części kopalni panuje tak głęboka cisza, że można usłyszeć bicie własnego serca. Napierająca zewsząd czerń uświadamia, że znajdujesz się głęboko w sercu ziemi. Nieprzeniknioną ciemność rozprasza jedynie snop światła z osobistej lampy górniczej. W jego blasku stalowe maszyny i urządzenia nabierają fantastycznych kształtów. Wyobraźnia lubi płatać tutaj niespodzianki.

Do łaźni i do pubu!

Po wyjściu ze ściany wydobywczej Twoją kondycję sprawdzi stromy upad prowadzący w płytsze rejony Kopalni Guido. Z górniczej szychty udasz się do pubu w Hali Pomp - tam możesz odzyskać siły dzięki specjałom śląskiej kuchni, które znajdziesz w naszym menu. Po wyjeździe na powierzchnię nogi same zaniosą Cię pod rześki prysznic w górniczej łaźni.

Dodatkowe informacje:

  • Czas pokonania trasy: ok. 3 godz.,
  • Ograniczenia wiekowe: ukończone 18 lat;
  • Szychta odbywa się w grupach do 10 osób;
  • Szychtę prowadzą przewodnicy z wieloletnim doświadczeniem w górnictwie;
  • Propozycja dla osób o dobrym zdrowiu i kondycji fizycznej;
  • Możliwość skorzystania z łaźni górniczej. Prosimy o zabranie przyborów higieny osobistej;
  • Możliwość przechowania rzeczy osobistych w indywidualych zamykanych szafkach;
  • Zakup biletu online lub wcześniejsza rezerwacja połączona z przedpłatą na konto  obowiązkowe;
  • Istnieje możliwość rezerwacji całej wycieczki: koszt rezerwacji 1200 zł/ grupa nie może liczyć więcej niż 10 osób (powyżej tej ilości osób obowiązuje konkretna kwota z cennika).  
  • Informujemy, że w związku organizowanymi w Kopalni Guido na poziomie 320 wydarzeniami, możliwość skorzystania z oferty podziemnego pubu może być ograniczona. Informacje o datach nadchodzących wydarzeń znajdą Państwo w zakładce - Bilety na wydarzenia

Bilety dostępne na: www.podziemnaprzygoda.pl  

REGULAMIN ZWIEDZANIA KOPALNI GUIDO

Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.