Olimpiada to brzmi dumnie i poważnie. W samym tym słowie kryje się niezwykła historia rywalizacji, pewnego rodzaju konkursu, wydarzenia w celu wyłonienia najlepszego uczestnika, ale olimpiada to nie tylko niezwykła historia, to także wielowiekowa tradycja. Dziś wszystkim to słowo kojarzy jest jednoznacznie ze sportem, ale Olimpiada albo Olimpias to także – imię żony starożytnego władcy Filipa II Macedońskiego, Olimpiada (L'Olimpiade) – to także barokowa opera napisana przez Antonia Vivaldiego. Nasza olimpiada ma w tytule „Guido", bo odbywa się na zabytkowej kopalni „Guido" - w królestwie Skarbnika, dosyć głęboko pod ziemią na poziomie 320 m.
Tematem głównym Olimpiady „Guido" jest historia tego miejsca oraz dzieje powstania przemysłu ciężkiego na terenie Górnego Śląska z elementami Śląskiej etnografii. Krótko mówiąc, wszystko co ciekawe i warte poznania wiedzy związanej z bogatym dziedzictwem przemysłowym i historią Górnego Śląska.
Celem „Olimpiady Guido" jest promowanie kultury przemysłowej regionu, zwłaszcza związanej z górnictwem węgla kamiennego oraz pogłębianie wiedzy z zakresu historii, techniki, nauki i kultury górniczej. Konkurs ma zachęcić młodych ludzi do odkrywania własnych korzeni, dokładnego przyjrzenia się industrialnym zabytkom i ludziom tworzących śląską historię.
Organizatoram Olimpiady jest portal www.pokladykultury.pl oraz ZKWK Guido w Zabrzu. 

LAUREACI KONKURSU

I miejsce: Anna Ślosarek
II miejsce:
Marek Rduch
III miejsce:
Klaudia Stanclik
Wyróżnienia:
Katarzyna Matejko i Monika Grom

SKŁAD JURY KONKURSU

Prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek, historyk, badacz i specjalista od historii Górnego Śląska, Dyrektor Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej
Agata Muszyńska, historyk, doktorantka na studiach historycznych Uniwersytetu Śląskiego
Adam Frużyński, starszy kustosz w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, specjalista od historii przemysłu ciężkiego
Marek Smuda, historyk, regionalista, badacz dziejów Śląska
Dariusz Walerjański, historyk, regionalista, kierownik Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem przemysłowym dla Turystyki

Nagrody ufundowała Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido" w Zabrzu, a nagrodę specjalną dla zdobywcy pierwszego miejsca „Historię Górnego Śląska" wręczył członek Jury, prof. Ryszard Kaczmarek. Laureaci pierwszych trzech miejsc wygrali dla swoich klas zaproszenia na seans filmowy, ufundowane przez Multikino Zabrze.

Zapraszamy do oglądania zdjęć !

{phocagallery view=category|categoryid=54|limitstart=1|limitcount=19|displayname=0}

.

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.