Po raz pierwszy ukazała się po polsku monografia ks. Józefa Knosały „Historia miasta Zabrze”, w tłumaczeniu Bernarda Szczecha, byłego dyrektora zabrzańskiego Muzeum Miejskiego. Książka dostępna jest w sprzedaży w kasie Kopalni Guido oraz kasie Parku 12C Sztolni Królowa Luiza przy ul. Sienkiewicza 43. Cena książki 49,00 zł.
„Pod względem krajobrazu Zabrze musiało być niegdyś cudownie położoną wioską, co napawało swoim dzikim i romantycznym pięknem nie tylko mieszkańców. Otaczające okolicę liczne pagórki i wzniesienia ukazywały coraz to nowe widoki na górnośląską krainę.” Tymi słowami rozpoczął swoją „Historię miasta Zabrze” ks. Józefa Knosała. Opublikowana w 1929 roku w języku niemieckim, teraz ukazała się w polskim przekładzie. Publikacja przedstawia historię miasta od pradziejów do lat 20. XX wieku. Edycja jest wzbogacona o bogaty materiał ilustracyjny, komentarze, uzupełnienia i objaśnienia mające przybliżyć dawny tekst współczesnemu czytelnikowi.
Ksiądz Józef Knosała był doktorem teologii i filozofii, autorem wielu prac poświęconych Śląskowi oraz monografii górnośląskich miejscowości m.in. Radzionkowa, w którym przez lata był proboszczem parafii św. Wojciecha. W latach 1912-1925 był kuratusem gminy kościelnej w Kończycach, czego naukowym efektem była praca „Bielszowice, Kończyce, Pawłów. Historyczny zarys”. Po wojnie w wyniku oskarżeń o proniemieckie nastawienie został przez komunistyczne władze deportowany do Niemiec, gdzie zmarł w 1951 roku.
Jak napisał autor biografii „Ks. Józefa Knosała (1878-1951)” Władysław Niemirowski: „Knosała, mając dostęp do różnych archiwów, i kościelnych, i świeckich, natrafiał co krok na niedopowiedzenia i luki. Musiał formułować ostrożne domysły i przypuszczenia. Jeśli czegoś nie był pewien, przyznawał się do tego otwarcie. [...] Przypominał budowniczego, gromadzącego niezbędny materiał, zakładającego stopę fundamentową, wznoszącego zarysy murów, ale pozostawiającego innym ostateczne wykończenie budowli.”
Zachęcamy do nabycia książki w naszych punktach kasowych!
Autorka opracowania: Anna Mrowiec