WATCH DOCS to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko siedemdziesiąt światowej klasy filmów, które w Polsce ogląda łącznie ponad kilkadziesiąt tysięcy widzów. WATCH DOCS jest również najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych organizowanym w Warszawie – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku.
W Zabrzu w tym roku odbędzie się szósta edycja Festiwalu. Po raz czwarty Watch Docs zostanie zaprezentowany w podziemiach Kopalni Guido, a dzień wcześniej na festiwalowe projekcje i warsztaty będzie można się wybrać do III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu.
Sobota, 22.10.2016, Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 93
START 18:30, zjazdy pod ziemię od 17.30 do 18.15
Repertuar:
-film POKAŻCIE TO WSZYSTKO ŚWIATU (55') WŁOCHY
Medialny cyrk wokół kryzysu migrancko - udzodźczego - studium przypadku
-film KATASTROFA NA MORZU (15') HOLANDIA
Katastrofa łodzi z migrantami u wybrzeża Lampedusy
Przerwa 15 minut
-film SALAM (75') USA,JORDANIA
Młodzi Amerykanie w obozie dla syryjskich uchodźców w Jordanii
WSTĘP BEZPŁATNY!
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja pod nr. tel. 32 271 40 77.
Piątek, 21.10.2016, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11, ul.Sienkiewicza 33, Zabrze
od 9:00 projekcje na terenie szkoły
film BUDZIK (30') POLSKA
Klinika Budzik - pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu.
film NI HAO HOLLAND (25') HOLANDIA
Chińscy turyści w Holandii - egzotyka à rebours
film PUNKT WYJŚCIA (26') POLSKA
Skazana dziewczyna opiekuje się chorą starszą panią
film MÓWIĄC O ROSE (30') HISZPANIA
Rose Lokissim - niezłomna opozycjonistka z Czadu, zamordowana przez reżim Hissene'a Habre
film KAPITULACJA (24') USA
Amerykański analityk z Departamentu Stanu oskarżony o ujawnienie prasie tajemnicy państwowej
film U FRYZJERA (36') IZRAEL,WIELKA BRYTANIA
Spotkania ponad podziałami ... u fryzjerki.
film BEZ WYJŚCIA (48') KANADA
Zgwałcona na imprezie dziewczyna, doprowadzona do samobójstwa przez falę sieciowego hejtu.
OD 14:30-18:00 wszystkie wyżej wymienione filmy będzie można oglądać w sali 33 ZSO nr 11 ul. Sienkiewicza 33 Zabrze
OD GODZINY 15:30 WARSZTATY sala 3 i 16
"Wszyscy o wszystkich mało wiemy" Warsztat prowadzony przez Macieja Śliwę, (Historyk, nauczyciel w gimnazjum i liceum, opiekun Szkolnej Grupy Amnesty International nr 1, trener praw człowieka AI, członek stowarzyszenia „Ekspedycja w głąb kultury”. Pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego w projektach dotyczących zmiany jakości nadzoru pedagogicznego oraz przywództwa edukacyjnego.Warsztat dotyczy sytuacji uchodźców i emigrantów.Czas trwania 1,5 godziny
"Jak dbać o swoje granice - koncepcja consentu"
Consent czyli zgoda. Zgoda czyli dobra komunikacja.
Czas trwania 2 godziny. Prowadzenie Bogusława Bębnik psycholożka, trenerka, członkini Stowarzyszenia Ekspedycja w głąb kultury.
ZAPRASZAMY!
WIĘCEJ O WATCH DOCS
Filmy nie obalają nieludzkich reżimów i rzadko bezpośrednio wpływają na bieg wypadków w życiu społeczeństw. Są jednak jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nasze wyobrażenia, poglądy i wrażliwość. Prawa człowieka również kształtują nasze poglądy, wrażliwość i wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać świat społeczny. Do pewnego stopnia – naszym zdaniem wciąż zbyt małego – kształtują też sam ten świat. W filmach przestają być tylko abstrakcyjną ideą. Bo korzystanie z tych praw, albo konfrontacja z ich naruszaniem to realne życie bohaterów naszych filmów.
Są to przede wszystkim filmy dokumentalne. Mają walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość – bliższą i dalszą – poprzez pryzmat praw człowieka. Żeby zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego. Chodzi nam o świadomość, wiedzę i wrażliwość, a w konsekwencji – postawy.
We współczesnym świecie, gdzie rządzi informacja i sposób, w jaki buduje się jej kontekst, mamy prawo wiedzieć. Mamy też prawo budować takie konteksty, jakie uważamy za istotne. Dla sztuki filmu dokumentalnego nie ma chyba bardziej naturalnego kontekstu niż debata, spotkanie i społeczne działanie, spod znaku organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Żeby się o tym przekonać, wystarczy poczytać manifesty programowe klasyków gatunku czy wypowiedzi jego współczesnych wybitnych przedstawicieli. WATCH DOCS zapewnia ten kontekst łącząc najlepsze, najbardziej intrygujące dokumenty z dyskusją, w której biorą udział filmowcy i ich bohaterowie, działacze NGOs, eksperci, publicyści i politycy.
Mamy swoje opinie, ale nie znamy odpowiedzi na wszystkie związane z prawami człowieka pytania i nie ukrywamy kontrowersji wokół wielu problemów. Przeciwnie, eksponujemy je, bo chcemy, by WATCH DOCS był miejscem prawdziwej debaty. Używamy więc filmu jako środka, ale nie uprawiamy propagandy.
WATCH DOCS to festiwal, na którym co roku można obejrzeć kilkadziesiąt premierowych pokazów i uczestniczyć w kilkunastu spotkaniach ze światowej sławy dokumentalistami. To tu swoje polskie premiery miały nowe filmy takich twórców, jak: Errol Morris, Raymond Depardon, Kim Longinotto, Avi Mograbi czy Alex Gibney, a master class poprowadzili między innymi legenda dokumentu – Frederick Wiseman oraz znakomity brytyjski filmowiec – Sean McAllister.