Wystawa „Industrialne ślady” to czterdzieści wybranych fotografii, pokazujących jak wyglądał przemysł ciężki na przestrzeni XIX i XX wieku w tzw. „złotym okresie”, kiedy Zabrze przekształcało się w wielkie przemysłowe miasto. Wystawa jest prezentowana w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza przy ul. Wolności 410 w Zabrzu do końca października b. r.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny dla osób, które zakupią bilet na zwiedzanie podziemi Kopalni Guido i Kopalni Królowa Luiza.

Do 24 października 2016 można także zakupić promocyjne bilety na zwiedzanie wystawy w cenie 1,00 zł.

Bilety są dostępne w kasie Kopalni Guido (ul. 3 Maja 93) oraz kasie Parku 12C Sztolni Królowa Luiza (ul. Sienkiewicza 43).

Zwiedzanie wystawy jest możliwe codziennie w godz. 8.00 – 20.00.

Zapraszamy!

INDUSTRIALNE ŚLADY to tytuł wystawy o charakterze edukacyjnym, poznawczym, szczególnie dla tych którzy rozpoczęli swoją przygodę z poznaniem przemysłowej przeszłości Zabrza. Dla znawców problematyki to kolejna możliwość, aby ponownie zetknąć się z tym co już znają spojrzeć na to co już znają, ale także zobaczyć wcześniej nigdzie nie publikowane zdjęcia z przełomu XIX i XX w. na których uwieczniono tzw. „złoty okres” w rozwoju przestrzennym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym Zabrza. Przemysł, technika od zawsze wywierała wpływ na charakter krajobrazu kulturowego, a jego infrastruktura z charakterystycznymi budowlami wielkich pieców hutniczych, kopalnianych wież szybowych, lasem ceglanych kominów, hałdami tworzyła specyficzny wizerunek tego industrialnego krajobrazu.

Na ekspozycji zobaczyć możemy jak obiekty przemysłowe i duże zakłady pracy, niegdyś znaki nadejścia epoki industrialnej zmieniły krajobraz kulturowy największej wsi w Europie, w miasto o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym, posiadające trzy huty, kilka kopalń węgla kamiennego, kilka koksowni, elektrownie, hutę szkła, brykietownie, gazownie, fabrykę kotłów, kamieniołomy, browary, młyny i wiele mniejszych fabryk i zakładów. Przemysł budował i niszczył, ale był także kołem zamachowym rozwoju i postępu technicznego. Ta wystawa to fotograficzny zapis tego co było i przeminęło, to interesujące spojrzenie w przeszłość miasta, które nie wstydzi się swoich industrialnych korzeni. Na wystawie zobaczysz Zabrze takie jak było, miasto które zadziwiało, miasto, które przywołuje wspomnienia bo jak napisał w swych dialogach nauczyciel i filozof Konfucjusz „Aby ujrzeć przyszłość, trzeba uchwycić przeszłość”.

Adam Frużyński, Dariusz Walerjański – autorzy ekspozycji.

WYSTAWA 077

WYSTAWA 086

011

Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.