Bilboard targi2016

 

Coraz mniej czasu dzieli nas od VIII Międzynarodowych Targów Turystyki Przemysłowej, które Miasto Zabrze organizuje 15 i 16 kwietnia br. Krajem partnerskim tegorocznych Targów jest belgijska Walonia. Na stoisku będzie możliwość degustacji belgijskiego piwa oraz serów. Niewątpliwą atrakcją będą z pewnością występy zespołu folklorystycznego z Walonii. Serdecznie zapraszamy!

Na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji. Swoje wyroby zaprezentują wspaniali rękodzielnicy. Będzie można podziwiać biżuterię z węgla, wyroby z filcu, ceramikę, haft, zabawki dla dzieci oraz wystawę minerałów i biżuterię z kamieni szlachetnych

Polski Związek Filatelistów - oddział Zabrze ponownie przygotował niespodziankę dla odwiedzających Targi. 15 i 16 kwietnia z hali MOSiR będzie można wysłać specjalną targową kartkę pocztową z limitowanej edycji upamiętniającej zabrzańskie Targi 2016. Z tej okazji przygotowany będzie też specjalny okolicznościowy datownik. Okolicznościowa skrzynka na listy stanie przy stoisku Polskiego Związku Filatelistów, gdzie będziemy mogli podziwiać wspaniałe kolekcje starych znaczków pocztowych i dowiedzieć się wielu rzeczy o historii zabrzańskiego oddziału.

Będzie można też zasiąść za sterami symulatora samolotu F16, a miłośników motoryzacji organizatorzy Targów zapraszają na rajd samochodów zabytkowych oraz wystawę wspaniałych pojazdów.

W trakcie VIII Międzynarodowych Targów Turystyki Przemysłowej odbędą się też warsztaty rzemieślnicze i edukacyjne (m.in. lepienia garnków i płukania złota).

Organizatorzy Targów zapewniają, że w tym roku postawią na atrakcje kulinarne – odwiedzający będą mieli możliwość spróbowania wielu regionalnych specjałów nie tylko z Polski, ale także z Czech, Indii, Włoch i oczywiście Belgii. Odbywać się będą warsztaty kulinarne – m.in. warsztaty wypieku sękaczy oraz pokazy kuchni słowiańskiej. Dla uczestników Targów gotować będzie sam Teo Vafidis – z pochodzenia Grek, z zawodu ekspert i doradca kulinarny, z pasji ambasador kultury i kuchni greckiej w Polsce. Zasiada w Jury International Taste & Quality Institute – iTQi (Międzynarodowy Instytut Smaku i Jakości) w Brukseli. Dzięki zdobytej wiedzy, umiejętnościom, wieloletniemu doświadczeniu oraz zaangażowaniu w rozwój gastronomii na stałe wpisał się w plejadę autorytetów.

Konferencja:
VIII Międzynarodowe Targi Turystyki Przemysłowej towarzyszyć będą XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej organizowanej przez Miasto Zabrze 14 i 15 kwietnia br. Organizatorzy zapraszają do Łaźni Łańcuszkowej przy ul. Wolności 410.

Z roku na rok zwiększa się zasięg i znaczenie konferencji. Jej dorobek jest zauważalny w skali międzynarodowej. Tematem tegorocznej Konferencji będzie: „Nowe otwarcie dla turystyki. Niematerialne dziedzictwo przemysłowe”.

Temat konferencji wychodzi z podstawowego założenia, iż dziedzictwo przemysłowe przejawiające się w kulturowo wartościowych zwyczajach, pielęgnowanych tradycjach, umiejętnościach, działalności artystycznej, języku, tożsamości lokalnej i stylach życia czy nawet narracji literackiej, już jest lub może się stać jednym z magnesów przyciągających turystów. Tym samym działalność turystyczna może służyć promowaniu tego dziedzictwa, jego uszanowaniu, docenieniu i przetrwaniu – w tym także poprzez dostarczanie środków materialnych na jego ochronę. Jednocześnie turystykę można w tej dziedzinie wykorzystać jako narzędzie zbliżenia, wymiany i dialogu międzykulturowego.

Potrzeba zorganizowania konferencji wynika także z przeświadczenia, iż możliwości tkwiące w potencjale istniejącym na styku między turystyką a niematerialnym dziedzictwem przemysłowym jako składowym elementem kultury są obecnie daleko niedostrzegane. Konferencja, która odbędzie się w tym roku, ma więc służyć przeglądowi doświadczeń i pokazaniu przykładów w tej dziedzinie w przekroju międzynarodowym. Ma także przyjrzeć się doświadczeniom branży turystycznej oraz środkom polityki kulturalnej i turystycznej ułatwiającym włączenie niematerialnego dziedzictwa przemysłowego w służbę turystyki kulturowej.

Aktualne informacje zarówno na temat Targów, jak i Konferencji, znajdziecie Państwo na stronie: www.targi.zabrzewsercuslaska.pl .

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.