Od dziś do Sztolni Królowa Luiza można swobodnie wejść zarówno w centrum Zabrza, jak i w okolicach szybu „Carnall" przy ulicy Wolności. Jest to możliwe dzięki transportowej pochylni, którą od prawie roku drążyli górnicy z przedsiębiorstwa Górbud Mikołów oraz bytomskiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych. Wlot do pochylni, zwanej technicznie diagonalą transportową, zlokalizowany jest w niecce parkingowej tuż obok Łaźni Łańcuszkowej. Górnicy prowadzący prace przed kilkoma godzinami odsłonili otwór prowadzący bezpośrednio do Sztolni.
Podstawową funkcją pochylni będzie transportowanie materiałów budowalnych, maszyn i urządzeń niezbędnych do prowadzenia robót związanych z zabezpieczeniem i utrzymaniem Sztolni. W przyszłości diagonala ma być zagospodarowana również na wyjście ewakuacyjne ze Sztolni na powierzchnię.
Mapa sytuacyjna:
Całkowita długość pochylni to 115,6 metrów. Schodzi ona na głębokość 38 metrów aż do głównego przekopu Sztolni. Chodnik został wydrążony w nachyleniu do 24 stopni – z takim upadem mogą się mierzyć jedynie najlepsze samochody terenowe. Prace górnicze wykonywano zarówno ręcznie, jak i przy użyciu materiałów wybuchowych. Diagonalę drążono głównie w litej skale – piaskowcu.
Wideo:
Pochylnia zostanie wyposażona w schody oraz podwieszaną kolejkę spalinową, mającą ułatwić transport materiałów na poziom Sztolni. Do tej pory zejście na poziom 38 m było możliwe jedynie za pomocą przedziału drabinowego, zainstalowanego w szybie „Carnall". Prace prowadzone w pochylni są współfinansowane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Przebicie diagonali transportowej to kolejny ważny etap na drodze do powstania podziemnej trasy turystycznej w Sztolni Królowa Luiza. W chwili obecnej prace trwają zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni – przy wyjściu ze Sztolni w rejonie ul. Sienkiewicza powstają Park 12C oraz Park Techniki Wojskowej, a więc dwa naziemne obiekty o charakterystyce edukacyjno-rozrywkowej.
Na przełomie września i października planowane jest otwarcie Łaźni Łańcuszkowej – zabytkowego budynku po kopalni „Królowa Luiza", w którym oprócz punktu obsługi turystów zaczynających przygodę ze Sztolnią znajdzie się również przestrzeń dla gastronomii oraz kultury i rozrywki.