zJAZZd to festiwal, który uzupełnia kulturalne Zabrze o jazzowe doznania na wysokim poziomie. Zagoszczą na nim zespoły z najwyższej półki, zarówno debiutujące, jak i o utwierdzonej pozycji na polskim i światowym rynku muzycznym.

Całość festiwalu osadzona jest w śląskich, górniczych klimatach (Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza), nadając wydarzeniom lokalny akcent oraz i inspirującą atmosferę. W programie zahaczamy również o sferę edukacyjną (warsztaty umuzykalniające) i inne dziedziny sztuki (projekcja filmu krótkometrażowego).

zJAZZd afisz news

zJAZZd Festiwal 17 - 20 czerwca 2015 - Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza

PROGRAM:

Środa, 17 czerwca:

Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 93, Zabrze

Godz. 11.00 – 16.00 Warsztaty umuzykalniające dla dzieci (7-12 lat)

Wstęp wolny. Uwaga! Konieczna wcześniejsza rezerwacja pod nr. tel. 32 271 40 77. 

Piątek, 19 czerwca:

Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 93, Zabrze

Godz. 19.00 - Koncert RGG TRIO

RGG-B W-2

Łukasz Ojdana – fortepian
Maciej Garbowski – kontrabas
Krzysztof Gradziuk – perkusja

Od 2001 roku RGG jest coraz bardziej identyfikowane z europejskim smakiem muzyki improwizowanej, wykonywanej przez trio fortepianowe. Od roku 2013 trio występuje w odmienionej formule. Po 12 latach istnienia RGG w miejsce Przemysława Raminiaka zawitał Łukasz Ojdana, młody utalentowany pianista, który tchnął wiatr w żagle RGG. Nazwa RGG nie jest już skrótem nazwisk muzyków, lecz stała się marką dzięki równemu zaangażowaniu każdego z jej członków w kreację artystycznego kształtu.

 

Wstęp 20 zł/os. Uwaga! Konieczna wcześniejsza rezerwacja pod nr. tel. 32 271 40 77.
 

Sobota, 20 czerwca:

Sztolnia Królowa Luiza, ul. Wolności 410, Zabrze

Godz. 18:00 - Koncert Unit Seven - wstęp wolny

unit seven

Paweł Siembieda - Trąbka
Denys Ostrovnoi - Saksofon altowy.
Krzysztof Kapel - Saksofon tenorowy.
Łukasz Rakalski - Puzon.
Adam Jarzmik - Fortepian.
Jędrzej Łaciak - Gitara Basowa.
Bartosz Szablowski - Perkusja.

Godz. 19:30 - Koncert Piotr Budniak Essential Group feat. Piotr Wojtasik - wstęp wolny

pbudniak essential 1

Wojciech Lichtański – saksofon altowy
Szymon Mika – gitara
Kajetan Borowski – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Piotr Budniak – perkusja

Piotr Budniak Essential Group to sekstet wykonujący kompozycje lidera będące połączeniem jazzowych korzeni z fascynacjami muzyką world, etno i indie oraz emocjonalnością CCM. Do swojego zespołu zaprosił znakomitych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Członkowie zespołu to studenci oraz absolwenci najlepszych Akademii Muzycznych w Polsce (Katowice, Kraków), którzy byli nagradzani na największych, prestiżowych festiwalach jazzowych w Polsce i Europie (Jazz Hoeilaart, EuropaFest, Jazz Nad Odrą, Jazz Juniors, Bielska Zadymka Jazzowa, Krokus Jazz Festiwal i wiele innych), a także mogą pochwalić się współpracą koncertową z takimi tuzami jazzu jak Randy Brecker, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jerzy Bartz, czy Adam Kawończyk. Podczas koncertów zespół kładzie nacisk na brzmienie, przestrzeń oraz odpowiedni ładunek energetyczny i emocjonalny.

Godz. 21:00 - Koncert Black Szabas - wstęp wolny

Adam „Szabas" Kowalewski- bas
Andrzej Gondek –gitara
Damian Niewiński – perkusja

Adam Kowalewski - absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, od 1999 także wykładowca tego wydziału, w klasie kontrabasu i gitary basowej. Współpracował i współpracuje od wielu lat z czołówką polskich muzyków jazzowych takich, jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Tomasz Stańko, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk, Jarosław Śmietana, Eryk Kulm, i wielu innych.

Andrzej Gondek - gitarzysta poruszający się w klimatach jazz, blues, rock, współpracujacy wieloma czołowymi polskimi muzykami – Adam Bałdych (zesół damage control, płyta Magical theatre) Piotr Zaczek, Paweł Tomaszewski, Cezary Konrad, Anna Serafinska (płyta Gadu Gadu), Krystyna Pronko, Michał Barański, Josh Lawrence, Jacques Seguin, Paweł Dobrowolski; lider własnego kwartetu *G point* , członek Janek Pawlak Sqad, Iwona Kmiecik (IVO) Band, Gondek Tomaszewski Dobrowolski Trio. Ma na koncie występy na licznych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą.

Damian Niewiński - absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. współpracuje z takimi artystami, jak: Paweł Tomaszewski, Ivo Band, Jazz Band Ball, Marek Bałata, Janusz Muniak, Curtis Johnson, Megitza, Renata Przemyk, Dj Krime, Teatr Witkacego.

 

Godz. 22.30 - projekcja etiudy "Siódemka"

Reżyseria, zdjęcia i montaż - Wojciech Leder

Etiuda wyróżniona na ósmej edycji festiwalu Film na Horyzoncie

 

ZAPRASZAMY !

 

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.