Na atrakcje tegorocznej Industriady zapraszamy do Sztolni Królowa Luiza, Kopalni Guido i Hostelu Guido. Hitem będzie finałowy koncert w wykonaniu Miuosha i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Radzimira Dębskiego na terenie naziemnej strefy Sztolni. Z kolei Kopalnia Guido i Hostel Guido zamienią się w Stację Badawczą Karbonia i Centrum Kontroli Zlotów Houston Hostel. Szczegółowy program poniżej.

Sztolnia Królowa Luiza - Finał, godz. 22.00, ul. Wolności 410

m industriada 400 200-01

MIUOSH & NOSPR & JIMEK

indu2015 sztolnia5

Finał INDUSTRIADY 2015

MIUOSH & NOSPR & JIMEK + Super Parkour i Visual Show

Sobota, 13 czerwca, godz. 22.00
Sztolnia Królowa Luiza, Zabrze, ul. Wolności 410
Bilety: 40 zł

Start Finału: 22.00

Plan imprezy:

Godz. 20.00 – otwarcie bram;
Godz. 22.00 – prezentacja filmów na temat Industriady i obiektów turystyki poprzemysłowej w Zabrzu;

Godz. 22.30 – Super Parkour w wykonaniu formacji Arte Crew, doświadczonej grupy parkourowej, która powstała 16 lat temu, jako pierwsza w Polsce i aktualnie swe niezwykłe umiejętności prezentuje na całym świecie od Londynu aż po Dubaj;

Godz. 22.40 – koncert Mioush&NOSPR&Jimek;

Godz. 0.15 – Visual Show, za który Visual Sensation Laser Shows & Technologies, jako pierwsza i jedyna polska firma otrzymała nagrodę główną w kategorii Electric Music Festival na największych targach branży multimedialnej, które co roku odbywają się w Las Vegas.

Bilety do nabycia na www.ticketpro.pl.

Mapka imprezy i strefy parkingowe:

m mapa na mapie industriada goście 2015 v11 06 2015-01

Po gigantycznym sukcesie dwóch marcowych koncertów (1300 biletów wyprzedano w kilkadziesiąt minut!) Miuosh, NOSPR i Jimek znów spotykają się na Śląsku. Czy niesamowita przestrzeń naziemnej części Sztolni Królowa Luiza doda ich muzyce jeszcze więcej magii?

Po raz pierwszy hip-hop w wydaniu symfonicznym, z towarzyszeniem wielkiej orkiestry, usłyszeliśmy w marcu tego roku w Katowicach. Wystąpili Miuosh (29-letni raper z Katowic) oraz mająca za sobą już 80 wiosen Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Orkiestrę prowadził, komponujący pod pseudonimem JIMEK, Radzimir Dębski, który zaaranżował cały materiał muzyczny. To jego remiks piosenki Beyonce pokonał 3000 innych utworów i trafił na płytę słynnej wokalistki. On też jest autorem muzyki do nowej czołówki telewizyjnych Wiadomości.

Teraz czas na kolejną odsłonę tego wydarzenia. Tym razem w niesamowitej, industrialnej scenografii. Pomiędzy Łaźnią Łańcuszkową, szybem Carnall, a wejściem do Sztolni Królowa Luiza.

 

indu2015 sztolnia7

indu2015 sztolnia4

indu2015 sztolnia3

indu2015 sztolnia1

 
Super Parkour & Visual Show

Wieczorny koncert poprzedzi występ grupy parkour, która na terenie Sztolni zaprezentuje swoje zdolności akrobatyczne. Część artystyczną finału zakończy laserowy show, animowany przez artystów z powodzeniem organizujących podobne pokazy na całym świecie, m.in. w Las Vegas.

ADV 2822-001

indu2015 parkour6

Kontakt w sprawie akredytacji prasowych: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Sztolnia Królowa Luiza - od 9.00 do 21.00, ul. Wolności 410

100 lat w parze - pokaz pracy 100-letniej maszyny parowej

MASZYNA SKANSEN KROLOWA LUIZA 564016

Ten związek trwa już sto lat. Jest gorący i powoduje, ze oczy zachodzą mgłą. Mowa o szczęśliwym małżeństwie Królowej Luizy z Panem Maszyna Parowa. Owoce tego związku - operatorzy maszyny czyli nasze „chopy maszynioki" opowiedzą o swoich sposobach na utrzymanie jego trwałości, bezwarunkowej miłość do... maszyny i skutkach podnoszenia ciśnienia „rodzicom" czyli...

...pokaz pracy maszyny parowej, jedynej czynnej maszyny parowej w Europie – o każdej pełnej godzinie a ciekawscy i „zagadujący" będą mieli okazję usłyszeć pełną ciepła i czułości opowieść o pięknym kawałku żelaza.

Pokaz rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie. Zwiedzanie w grupach 40-osobowych.

Industrialne Szybowanie - wejście na szczyt wieży szybowej szybu "Carnall" + zwiedzanie budynku nadszybia

Carnall Luiza

Sztolnia Królowa Luiza z okazji Industriady zaprasza do podziwiania industrialnej panoramy Śląska ze szczytu wieży szybowej szybu Carnall. Wejście na wieżę szybową będzie inauguracją udostępnienia obiektu nadszybia dla szlakowiczów po długiej i pieczołowitej rewitalizacji trwającej ponad dwa lata. Umiejscowienie wieży na jednym z zabrzańskich wzniesień powoduje, że panorama widokowa dostępna dla turystów pozwala policzyć nie tylko okoliczne kominy.

Wejście na wieżę szybową szybu Carnall co pół godziny (pomiędzy pokazami maszyny parowej), w grupach 15 osobowych w wieku 16+, w kaskach i tylko pod opieką przewodnika. Czas pobytu na wieży: do 10 minut. Obiekt udostępniony tylko przy dobrej pogodzie.

 Porażające dzieło sztuki - Wystawa „Kopalnia Edisona"

Krolowa Luiza Zaprasza2

Wystawa „Kopalnia Edisona" prezentuje wiele urządzeń elektrycznych i towarzyszących im urządzeń pomiarowych, z których większość pochodzi jeszcze z pierwszych dwóch dekad XX stulecia. Większość z prezentowanych eksponatów może śmiało pretendować do nazwania ich dziełami sztuki, a na pewno są to wytwory wyrafinowanego kunsztu niezliczonych rzemieślników.

Polerowane mosiężne oprawy, delikatne wskazówki, misternie zdobione logotypy firm, ręcznie wykonywane tzw. „szparunki", napisy, czy cyferblaty, czy też potężne serwomechanizmy służące do zdalnego włączania poszczególnych obwodów, robią niesamowite wrażenie i nadają tym wytworom ludzkich rąk indywidualny charakter oraz niepowtarzalne piękno. Czy silnik elektryczny, amperomierz lub przełącznik olejowy mogą być przykuwającym uwagę zabytkiem, prawdziwym industrialnym dziełem sztuki? Zwiedzanie dla wszystkich. Wstęp wolny.

"Niezwykła historia" - Wystawa prezentująca bujne i czasem skomplikowane dzieje kopalni Królowa Luiza.

Niezwykla historia2Przygotowana przez Muzeum Górnictwa Węglowego wystawa pod nazwą „Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza w latach 1791-1998" za pomocą wielu eksponatów i przy wsparciu najnowszych technologii multimedialnych i ekspozycyjnych ukazuje bujne i czasem skomplikowane dzieje kopalni. Ponad 200 lat z jej historii zostało ukazane za pomocą pięciu stanowisk, które poświęcone są pięciu głównym etapom w dziejach zakładu, od powstania i budowy pierwszych szybów aż do likwidacji.

Ekspozycja prezentowana jest w zabytkowym pomieszczeniu stacji sprężarek, pochodzącym jeszcze z początków XX wieku. Z tego powodu też jednym z głównych eksponatów na wystawie będzie właśnie zabytkowa sprężarka – ponad 60 tonowy kolos wybudowany przez firmę Bellis-Morcom w brytyjskim Birmingham.

Zwiedzanie dla wszystkich. Wstęp wolny.

Luiza, królowa jak malowana - galeria: „Śląski – kopalnia plakatu" i „Nowe spojrzenie. Malarstwo w Królowej Luizie"

Guido Wystawa Zbiorcza-27Wystawa "Śląski - kopalnia plakatu", to prezentacja plakatów Sławomira Śląskiego. Często poruszają tematykę industrialną albo operują strukturalną bryłą oraz formą. Ich głównym bohaterem jest litera, kształt oraz kolor, które budują napięcie i w sposób syntetyczny relacjonują treść. Często utwory te noszą znamiona abstrakcji geometrycznej. Na formacie 100 cm na 70 cm ukazane są różne rozwiązania formalne podporządkowane swojej treści.

Wystawa "Nowe spojrzenie. Malarstwo w Królowej Luizie" to wystawa malarstwa absolwentów ASP w Łodzi. Paweł Kwiatkowski, Magdalena Papiernik, Bartek Jarmoliński, Małgorzata Wojciechowska i Martyna Wolna w swojej twórczości dotykają problemu przestrzeni krajobrazu, przestrzeni wnętrza i przedmiotów. Często rozkładają ją, by zrozumieć jej sens po ponownym złożeniu. Okiem różnych artystów poznajemy krajobraz wokół i w nas.

Lokalizacja: budynek akumulatorowni. Wstęp wolny. Możłiwość zakupu niektórych dzieł sztuki. 

Zbudowane z węgla – warsztaty naukowe (od 14.00 do 20.00)

20150531 174814

Węgiel (pierwiastek) odpowiada za kształt i funkcjonowanie naszego otoczenia. Węgiel to także grafit, diament czy sadza. Przyjmuje także inne formy niewidoczne gołym okiem, takie jak nanorurki czy fulereny. Na warsztatach dowiemy się jak one wyglądają, jakie posiadają właściwości i czym jest ten tajemniczy grafen, o którym jest tak głośno w mediach. Aby to wszystko zrozumieć zbudujemy sieć krystaliczną różnych odmian węgla – pierwiastka, który odpowiedzialny był za rewolucję przemysłową a obecnie za rewolucję w elektronice. Dowiemy się także jak wyzwolić z węgla energię, tak by mógł on „wykonywać" za nas pracę.

Kopalnia Guido: Stacja Badawcza Karbonia, od 9.00 do 21.00, ul. 3 Maja 93

800x600

Zwiedzanie kosmicznej Kopalni Guido

Stacja Badawcza KARBONIA 6

Gości Industriady zapraszamy do interaktywnego zwiedzania podziemnych korytarzy Kopalni Guido w konwencji Tajnego Laboratorium, do którego wstęp mają nieliczni szczęśliwcy. Wycieczka rozpoczyna się w punkcie kontrolnym Houston Hostel.

Po przeprowadzeniu specjalistycznych badań, uczestnik wycieczki w szatni przebiera się w kombinezon ochronny. Następnie przechodzi kwarantannę, a przed zjazdem na poziom 320 poznaje zasady poruszania się po kopalni. Na tym poziomie znajdują się tajne laboratoria Centrum Stacji Badawczej Karbonia oraz Komora Relaksacyjna dla pracowników Stacji.

Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr. tel. 32 271 40 77. Ilość miejsc ograniczona.

Zwiedzanie w grupach 23 osobowych pod opieką przewodnika. Każdy zwiedzający Karbonię dostaje:
• Kombinezon, maseczkę i latarkę - na pamiątkę :)
• Kask - do zwrotu przy wyjeździe

Początek wycieczki – Hostel Guido ul. 3 Maja 93a (za Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną).

Program arystyczny w Kopalni Guido przygotowywany jest przy współpracy z Liceum Plastycznym i Ogólnokształcącą Szkołą Sztuk Pięknych w Zabrzu-Kończycach.

„Kosmiczna podróż" – spektakl w ciemności - Miejski Ośrodek Kultury Guido (MOK Guido, obok Kopalni Guido, ul. 3 Maja 91a), godz. 14.00  i 18.00.

Kosmiczna podroz  spektakl w ciemności 6

Spektakl Teatru Czarnego Tła z Chorzowa pt. „Kosmiczna podróż".

Dla tych wszystkich, którzy zafascynowani są magią kosmosu Teatr Czarnego Tła stworzył coś specjalnego. Przygotował jedyną w swoim rodzaju podróż po świecie kolorowych galaktyk, układów słonecznych, a nawet czarnych dziur, która na pewno skończy się bliskim spotkaniem trzeciego stopnia. Znane nam już z „Mam talent" kurczaki przybierają nową maskę – tym razem kosmonautów, ale nie ma wątpliwości, że mamy szansę spotkać też prawdziwych kosmitów.
Wystarczy więc spojrzeć na scenę i uruchomić wyobraźnię, aby zobaczyć prawdziwe czary.

Tych kilka nietuzinkowych kobiet jest w stanie zaprezentować prawdziwą magię. Na co dzień nauczycielki, rysowniczki, tancerki i uczennice, wieczorami przebierają się w czarne stroje i w świetle UV dają się całkowicie ponieść wyobraźni.

Projekt inspirowany jest tym, co bardzo odległe, ale też twardo stąpa po ziemi, a rytmu i porządku nadaje muzyka Hansa Zimmera, który świetnie wpisuje się klimat całego przedsięwzięcia. Mimo, że na scenie nie pada ani jedno słowo, to wszystko co najważniejsze przekazują autorskie rekwizyty i kukły, ale przede wszystkim ruch sceniczny i taniec, który odpowiada za to, że dekoracje ożywają.

Spektakl trwa około 45 minut. Godziny rozpoczęcia: 14.00 i 18.00. Ilość miejsc na jednym spektaklu: 300 osób. Wstęp wolny.

Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr. tel. (32) 278 08 02.

Bez ograniczeń wiekowych.

 

Hostel Guido - Houston Hostel, od 9.00 do 21.00, ul. 3 Maja 93a (za Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną)

Eksperymentarium – Kosmiczni odkrywcy

Kosmiczni odkrywcy 3

Eksperymentarium – Kosmiczni odkrywcy to strefa naukowej rozrywki dla osób w każdym wieku, gdzie można dotknąć, posłuchać i doświadczyć na wiele różnych sposobów kosmosu i tego co dowiedziała się o nim ludzkość.

Wśród atrakcji między innymi:

Planetarium:
- Namiot sferyczny o średnicy 6m i wysokości 3,2m.
- Namiot pracuje pod ciśnieniem tworząc wewnątrz jednolitą powierzchnię sfery.
- Obraz emitowany jest na pełnej sferze w rozdzielczości HD.
- Projekcja obejmuje 3 różne filmy dla zróżnicowanych grup wiekowych.

Tytuły filmów: Saturn. Władca pierścieni, Gwiezdne opowieści.

Poszukiwacze meteorytów: Zabawa polegająca na znalezieniu meteorytów za pomocą profesjonalnych wykrywaczy.

Dźwięki z kosmosu: Totem multimedialny z ekranem 32 cale, na którym uruchomiona jest aplikacja powstała na bazie programu NASA – SETI. Uczestnicy zakładając dołączone słuchawki mogą posłuchać jak brzmi kosmos.

Pył kosmiczny: Urządzenie interaktywne prezentujące zachowanie ziemskiej magnetosfery.

 

Houston Hostel – Centrum Kontroli Zlotów na poziom 320

stacja star indu 2015

Pokazy amatorskiej komunikacji radiowej oraz sprzętu radiowego do prowadzenia łączności fonicznych, telegraficznych i cyfrowych.

Amatorzy łączności radiowej demonstrują łączności radiowe różnego rodzaju - foniczne, alfabetem Morse'a, amatorską telewizję, różne rodzaje modulacji cyfrowych. Wykorzystywany sprzęt to zarówno sprzęt fabryczny, wojskowy jak i własne konstrukcje.

Kluczowym elementem stanowiska jest wojskowa radiostacja umieszczona na samochodzie terenowym STAR660, wykorzystywana przez krótkofalowców do zapewnienia łączności w przypadku klęsk żywiołowych.

Houston Hostel – Centrum Kontroli Zlotów na poziom 320

Interaktywne stanowiska komputerowe Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.

muzeum komuterów

Odwiedzający interaktywną wystawę przeżyją niebywałą podróż w czasie - ekspozycja przenosi w czasie o ponad 40 lat w przeszłość. 40 lat, które wydają się okresem krótkim, dobrze zapisanym w pamięci. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że 40 lat w informatyce to jak kilka wieków w architekturze.

Młodzi ludzie będą mogli "dotknąć" bitów i bajtów, oraz przekonać się, że smartfon, a właściwie jego procesor, kiedyś był olbrzymią szafą. Do jej transportu potrzebowano kilku ludzi i samochodu dostawczego i nie dało się schować go w kieszeni.

 

800x600

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

Rezerwacja i dodatkowe informacje: (32) 271 40 77.

Kontakt dla mediów: +48 731-122-436, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin koncertu finałowego [.PDF]

Z A P R A S Z A M Y !

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

 

 

 

800x600

Zwiedzanie kopalni pod opieą animatorów. Kopalnia jest miejscem badań, doświadczeń i eksperymentów naukowych głównie związanych z kosmosem.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

 

 

 

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.