Mroki Kopalni to wyprawa w najgłębsze i najbardziej surowe rejony Kopalni Guido. Przewodnik zaprowadzi Cię w rejon poziomu 355 m i ostatniej czynnej ściany wydobywczej, eksploatowanej w drugiej połowie XX wieku. Zobaczysz kopalnię węglową zachowaną w takim stanie, w jakim ponad dwadzieścia lat temu zostawili ją górnicy.

m LOL 3784

Bądź przygotowany!

Mroki Kopalni polecamy osobom sprawnym fizycznie. Skala trudności przejścia odpowiada wyprawie szlakami górskimi. Polecamy obuwie trekkingowe i ubiór adekwatny do zwiedzania surowej kopalni (możliwość zabrudzenia). Temperatura panująca na trasie to ok. 20 stopni Celsjusza.

Zwiedzanie

Zjazd górniczą szolą, półtora kilometra górniczymi chodnikami, upady o sporym nachyleniu, wzniosy, ciasne przejścia to krajobraz trasy na poziomie 355. Towarzyszyć Ci będą przenośniki zgrzebłowe, rurociągi do tłoczenia podsadzki i cała masa górniczej stali. Nad głową zobaczysz pyłowe zapory przeciwwybuchowe, które miały za zadanie chronić pozostałą część kopalni przed ewentualną eksplozją pyłu węglowego. Przewodnik opowie Ci najciekawsze historie związane z wydobywaniem węgla i pracą górników pod ziemią. Przekonasz się, ile wysiłku trzeba włożyć w fedrunek prowadzony w ciemności i zapyleniu.

Ściana

Punktem kulminacyjnym trasy na poziomie 355 jest ciasne przejście przez ponad stumetrową ścianę węglową o sporym nachyleniu. Strop w tym miejscu podtrzymują gęsto rozstawione stojaki Valent, na Śląsku popularnie zwane walenciokami. Pokład węgla znajduje się tu na wyciągnięcie ręki. Historycznie jest to ostatnie miejsce fedrunku w Kopalni Guido.

m LOL 3792

m LOL 3881

Ciemność

W tej części kopalni panuje tak głęboka cisza, że można usłyszeć bicie własnego serca. Napierająca zewsząd czerń uświadamia, że znajdujesz się głęboko w sercu ziemi. Nieprzeniknioną ciemność rozprasza jedynie snop światła z osobistej lampy górniczej. W jego blasku stalowe maszyny i urządzenia nabierają fantastycznych kształtów. Wyobraźnia lubi płatać tutaj niespodzianki. 

m LOL 3750

m LOL 3788

Górniczą kolejką do Hali Pomp 

Po wyjściu ze ściany wydobywczej Twoją kondycję sprawdzi stromy upad prowadzący w płytsze rejony kopalni. Z poziomu 355 przejdziesz do stacji osobowej górniczej kolejki podwieszanej, która przewiezie Cię w pobliże podziemnej Strefy K8. Zwiedzanie kończy się w Hali Pomp, najgłębiej położonym pubie w Europie.

Warto wiedzieć:

  • Ograniczenia wiekowe: ukończone 10 lat;
  • Temperatura pod ziemią od 16 do 18 stopni Celsjusza;
  • Czas zwiedzania: ok. 2 godz;
  • Zwiedzanie w grupach liczących do 18 osób; 
  • Polecamy zabranie wygodnego obuwia turystycznego;
  • Trasa polecana dla osób sprawnych fizycznie;
  • Zakup biletu online lub wcześniejsza rezerwacja połączona z przedpłatą na konto  obowiązkowe;
  • Istnieje możliwość rezerwacji całej wycieczki: koszt rezerwacji 650 zł/ grupa nie może liczyć więcej niż 10 osób (powyżej tej ilości osób obowiązuje konkretna kwota z cennika).  
  • Informujemy, że w związku organizowanymi w Kopalni Guido na poziomie 320 wydarzeniami, możliwość skorzystania z oferty podziemnego pubu może być ograniczona. Informacje o datach nadchodzących wydarzeń znajdą Państwo w zakładce - Bilety na wydarzenia

Bilety dostępne na stronie: www.podziemnaprzygoda.pl  

REGULAMIN ZWIEDZANIA KOPALNI GUIDO

Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.