Zwiedzając Poziom 355 udasz się w nieudostępniane do tej pory rejony Kopalni Guido. Przewodnik zaprowadzi Cię w rejon ostatniej czynnej ściany wydobywczej, eksploatowanej w drugiej połowie XX wieku. Wycieczka po Poziomie 355 to zwiedzanie surowej kopalni, zachowanej w takim stanie, w jakim ponad dwadzieścia lat temu zostawili ją górnicy.

m LOL 3784

Bądź przygotowany!

Trasę turystyczną na Poziomie 355 polecamy osobom sprawnym fizycznie. Skala trudności przejścia odpowiada wyprawie szlakami górskimi. Polecamy obuwie trekkingowe i ubiór adekwatny do zwiedzania surowej kopalni (możliwość zabrudzenia). Temperatura panująca na trasie to ok. 20 stopni Celsjusza.

m LOL 3698

Zwiedzanie

Zjazd górniczą szolą, półtorej kilometra górniczymi chodnikami, upady o sporym nachyleniu, wzniosy, ciasne przejścia to krajobraz trasy na poziomie 355. Towarzyszyć Ci będą przenośniki zgrzebłowe, rurociągi do tłoczenia podsadzki i cała masa górniczej stali. Nad głową zobaczysz pyłowe zapory przeciwwybuchowe, które miały za zadanie chronić pozostałą część kopalni przed ewentualną eksplozją pyłu węglowego. Przewodnik opowie Ci najciekawsze historie związane z wydobywaniem węgla i pracą górników pod ziemią. Przekonasz się, ile wysiłku trzeba włożyć w fedrunek prowadzony w ciemności i zapyleniu.

m LOL 3806

Ściana

Punktem kulminacyjnym trasy na poziomie 355 jest ciasne przejście przez ponad stumetrową ścianę węglową o sporym nachyleniu. Strop w tym miejscu podtrzymują gęsto rozstawione stojaki Valent, na Śląsku popularnie zwane walenciokami. Pokład węgla znajduje się tu na wyciągnięcie ręki. Historycznie jest to ostatnie miejsce fedrunku w Kopalni Guido.

m LOL 3792

m LOL 3881

Ciemność

W tej części kopalni panuje tak głęboka cisza, że można usłyszeć bicie własnego serca. Napierająca zewsząd czerń uświadamia, że znajdujesz się głęboko w sercu ziemi. Nieprzeniknioną ciemność rozprasza jedynie snop światła z osobistej lampy górniczej. W jego blasku stalowe maszyny i urządzenia nabierają fantastycznych kształtów. Wyobraźnia lubi płatać tutaj niespodzianki. 

m LOL 3750

m LOL 3788

m LOL 3775

Górniczą kolejką do Hali Pomp 

Po wyjściu ze ściany wydobywczej Twoją kondycję sprawdzi stromy upad prowadzący w płytsze rejony kopalni. Z poziomu 355 przejdziesz do stacji osobowej górniczej kolejki podwieszanej, która przewiezie Cię w pobliże podziemnej Strefy K8. Zwiedzanie kończy się w Hali Pomp, najgłębiej położonym pubie w Europie.

kolejka 01

Hala Pomp 1


Informacje dodatkowe:

- trasa dostępna od 12. roku życia

- czas zwiedzania: ok. 2,5 h

- polecamy zabranie wygodnego obuwia turystycznego

- trasa polecana dla osób sprawnych fizycznie.

Kup bilet online kopalnia guido


Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i jego obiekty: Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są współfinansowane ze środków Miasta Zabrze i Samorządu Województwa Śląskiego.