To nie żart - niegdyś Sztolnią biegnącą pod centrum Zabrza spławiano barki z węglem płynącym Odrą aż do Szczecina. Czas na port-reaktywację, w którym będzie gęsto od jachtowych masztów zacumowanych wzdłuż ulicy Miarki. Na żeglarzy i przypadkowych szczurów lądowych czeka mnóstwo niespodzianek, portowe przekąski i szantowanie w najlepszym wykonaniu.
UWAGA! Na czas Industriady ulica Miarki od ul. Jagiellońskiej aż do skrzyżowania z ul. Wolności będzie zamknięta dla ruchu.
PROGRAM: PORT - Sztolnia Królowa Luiza, ul. K. Miarki 8 (14 czerwca 2014):
14:00 - Otwarcie portu
Otwarcie portu i nabrzeża portowego ze smażalnią ryb, goframi i budkami z pamiątkami
Obierz kurs na Zabrze centrum i zacumuj swoją łajbę przy najbliższym wolnym polerze! W naszym porcie czeka mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, między innymi spotkanie z prawdziwym piratem z drewnianą nogą!
14:00-21:30 – Tsunami na Miarki
Inauguracja wystawy wszelkiego sprzętu pływającego, który industriadowe tsunami wepchnęło na Nadmorski Bulwar Królowej Luizy
Sasanki, Beryle, Omegi i Tanga zacumowane w centrum Zabrza?? Wszystko przez tsunami, które przygnało jachty do naszego nadmorskiego portu. Łódki będzie można podziwiać z bliska, warto także zaczepić przechodzącego żeglarza i zapytać go na przykład, dlaczego nie ma sensu szukać klucza do kilwateru i czym różni się rumpel od steru!
14:00-20:00 – Cyrkowa Akademia Młodego Pirata
Zajęcia dla dzieci prowadzone przez trenerów cyrkowych
„Cyrkowa Akademia Młodego Pirata" – zajęcia skierowane do dzieci, prowadzone przez trenerów cyrkowych w uczące różnych cyrkowych dyscyplin: kręcenia żonglowania, talerzami, diabolo, flowerstick, rola - bola, chodzenie po linie, zabawa bańkami mydlanymi, sprzęt do puszczania gigantycznych baniek (ok 1-2 m średnicy), zamykanie dzieci w bańce;
Oprawa teatralna: W programie wystąpi pirat z prawdziwą drewnianą nogą i armatą. Dzieci nauczą się rapowanej piosenki o słowach: Proszę, Przepraszam, Dziękuję.
14:00-21:30 – "Z pirackiego kufra - wystawa obiektów z kolekcji <<Barwy Śląska>>"
Wystawa z Kolekcji „Barwy Śląska" Stanisława Gerarda Trefonia z Rudy Śląskiej
14:00-17:00 – Spółdzielnia Parostatek
Warsztaty kreatywne, w ramach których dzieci będą mogły zaprojektować i wykonać morskie pamiątki
Statek w butelce, a może bransoletka z muszelek? Najłatwiej kupić je na nadmorskim bulwarze, ale dużo ciekawiej jest je wykonać samemu!
14:00-21:30 – Bosman poleca
Wystawy fotografii z morskich podróży w kapitanacie portu
Każdy żeglarz marzy, by chociaż raz w życiu opłynąć legendarny przylądek Horn. W kapitanacie portu zaprezentujemy zapierające dech w piersiac wystawy fotografii z podróży naszych zabrzańskich poszukiwaczy przygód!
15:00-19:30 – „Kajtakeja"
Występy w formie teatru ulicznego
Artystyczna improwizacja, aktorzy-animatorzy mieszają się z publicznością i zapraszają do wspólnej zabawy. W ramach występu: quasi kabaretowy wystąp szalonego naukowca pt: "Do_wody: dlaczego Zabrze żąda dostępu do morza?" udowadniający słuszność zabrzańskich pretensji do linii brzegowej.
19:45 – Hymn Sztolni
Rockowa wariacja górniczej pieśni w wykonaniu grupy zabrzańskich muzyków
20:30-21:30 – Ryczące dwudziestki
Koncert szantowy, którego pozazdroszczą nam żeglarze z Mazur i Bałtyku
"Żegnajcie nam dziś, hiszpańskie dziewczyny, żegnajcie nam dziś, marzenia ze snów..." Hej żeglarze, zawijajcie do zabrzańskiego portu, poszantujemy razem z Ryczącymi Dwudziestkami!
Kontakt dla mediów: Andrzej Mitek e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. kom. 731-122-426
.