Największymi atrakcjami na poziomie 320 są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. To właśnie tutaj znajduje się najgłębiej położona w kopalni węgla kamiennego trasa turystyczna w Europie! Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.

guido8

Odwiedzający w trakcie dwugodzinnej wycieczki na własne oczy przekonują się, jak wygląda górnicza szychta, w jakich warunkach wydobywa się węgiel oraz co matka natura potrafi zrobić z kopalnianym chodnikiem, który nie jest zabezpieczony obudową górniczą.

Duże wrażenie robi zbiornik na surowy węgiel, czyli stalowa konstrukcja, która może pomieścić do 300 ton urobku. Turyści mogą przejść wzdłuż zbiornika lub wybrać drogę dla odważnych – po drabince na górę konstrukcji i dalej po pomoście technicznym.

Zejście nachyloną pod kątem 18 stopni upadową kamienną to początek wyprawy w najgłębiej położone obszary kopalni. Wędrując trasą turystyczną odwiedzający mają okazję dotknąć węgla i wejść do miejsc, skąd był wydobywany. W niektórych miejscach na szlaku robi się dość ciasno i nisko, chodniki momentami toną w ciemnościach i wypełnia je hałas maszyn górniczych – dzięki temu można posmakować warunków pracy górników na czynnych kopalniach.

 guido13

Jedną z najciekawszych atrakcji poziomu 320 jest przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! W oczekiwaniu na przyjazd odwiedzający mogą w bezpieczny sposób zajrzeć do górniczego chodnika, który z upływem czasu ulega stopniowemu zawaleniu przez działające na niego siły natury.

guido4

Na poziomie 320 można podziwiać jedne z najefektowniejszych prezentacji techniki górniczej – pokazy pracy kombajnów górniczych. Pierwszym z nich jest kombajn chodnikowy AM 50, zwany popularnie Alpiną, a drugim kombajn ścianowy z obudową zmechanizowaną – takie same maszyny wykorzystuje się we współczesnym górnictwie.

guido6

Odkrywanie najnowszej techniki górniczej to jeszcze nie koniec atrakcji na poziomie 320 - na odwiedzających czeka podziemna Strefa K8 i najgłębiej położony pub w Europie, a w nim możliwość wypicia lokalnego piwa „Guido” i zakupienia górniczych pamiątek.


DŁUGOŚĆ TRASY: 2,5 km

CZAS ZWIEDZANIA: 2:00 h.

OGRANICZENIA WIEKOWE: 6 lat.

DODATKOWE INFORMACJE:

- z uwagi na różnice ciśnień, odradzamy zwiedzanie poziomu osobom z ciężkimi schorzeniami;

- kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem;

- temperatura na trasie turystycznej to ok. 16 st. C, zalecany odpowiedni ubiór

- zalecane wygodne obuwie z płaską podeszwą

Kup bilet online kopalnia guido


guido1

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i jego obiekty: Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są współfinansowane ze środków Miasta Zabrze i Samorządu Województwa Śląskiego.