Poziom 170
Z podszybia poziomu 170 trasa prowadzi nas w głąb podziemi poprzez wykuty w litej skale przekop. W klimat XIX-wiecznej kopalni wprowadzą nas świetnie zachowane stajnie końskie sprzed przeszło stu lat. Kopalniane chodniki doprowadzą nas do wielkich, murowanych komór, w których można zapoznać się z problematyką odwadniania podziemnych wyrobisk. Na tym poziomie udało się pokazać tradycje i kulturę górniczą - możemy obejrzeć ekspozycje górniczych narzędzi, lamp sprzętu ratunkowego oraz wystawę geologiczną. Wszystko w doskonale zachowanych korytarzach i komorach górniczych. Bardzo ciekawa też jest budowa geologiczna tego miejsca. Warstwy skał z zapisanymi na nich śladach tektoniki, nacieki, kryształy kalcytu - wszystko to składa się a ten swoisty rezerwat przyrody nieożywionej, który potęguje niepowtarzalną atmosferę tego podziemnego świata.
Od 31 sierpnia 2009 roku w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” na poziomie 170, funkcjonuje ekspozycja poświęcona Pamięci Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, których w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku skierowano do przymusowej pracy w śląskich kopalniach. Oficjalnie wobec braku siły roboczej, ówczesny marszałek polski, Konstanty Rokossowski wydał rozkaz, na mocy którego żołnierzy kierowano do kopalń, jednak w praktyce rozkaz ten dotyczył niewygodnej plitycznie młodzieży w wieku poborowym. Według licznych źródeł decyzja ta wpłynęła na los nawet 200 000 młodych ludzi, z czego przeszło 1000 w wyniku ciężkiej pracy pod ziemią straciło życie. Obecnie dzięki aktywnym działaniom członków Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, możemy zapoznać się z niegdyś ukrywaną historią. Odwiedzając Izbę Pamięci znajdującą się w podziemiach kopalni Guido, zobaczymy liczne eksponaty poświęcone tej tematyce. Wśród nich znajdują się m.in.: makieta koszar, mundury, dokumenty, zdjęcia; obejrzeć można także prezentację multimedialną oraz film opowiadający o nieszczęsnych losach represjonowanych.
Uwaga! W okresie wakacyjnym poziom 170 jest nieczynny ze względu na prowadzone prace rewitalizacyjne. Więcej o rewitalizacji i nowych atrakcjach w Kopalni Guido można przeczytać TUTAJ.
.