Kopalnia Guido

Noc Absurdu cz. 3Każdego roku w połowie maja odbywa się Europejska Noc Muzeów. Jest to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które ma na celu promocję muzeów oraz przyciągnięcie tego dnia jak największej liczby gości do obiektów i instytucji muzealnych. W Zabrzu najgłośniej jest o miejscu bardzo niedostępnym, bo znajdującym się aż 320 m pod ziemią!

W kopalni GUIDO, bo o niej mowa, już dwukrotnie zrealizowano wydarzenie pod nazwą Noc Absurdu i z roku na rok cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem. Każdorazowo dla odwiedzających oznacza to niezwykłą, zaskakującą przygodę.

.

Podczas pierwszej edycji imprezy osoby wybierające się w podziemia kopalni otrzymali hełm, lampkę górniczą, aparat ucieczkowy i gustowne okulary przeciwsłoneczne. Ta ostatnia rzecz szczególnie intrygowała turystów, wywołując uśmiechy i szepty zdziwienia. Wyposażeni i przygotowani do nocnego zwiedzania goście udawali się na nadszybie Szybu Kolejowego i tam, razem z przewodnikiem wystrojonym w hawajskie kwiaty, wsiadali do klatki szybowej, zwanej na Śląsku szolą, by zjechać 320 metrów pod ziemię. Wędrując niemalże w całkowitych ciemnościach dotarli do komory, w której za pomocą specjalnie na tę okazję przygotowanej instalacji składającej się z peryskopów, można było podglądać przeróżne miejsca na świecie: od głębin oceanu, przez włoską plażę, wnętrze śląskiej kuchni, do wnętrza kursującego po Zabrzu tramwaju nr 5. Kolejny punkt wycieczki był już wyczuwalny kilkanaście metrów wcześniej – zapachy owoców południowych tworzyły słodki tropikalny klimat, który rozbudzał zmysły. Czy słyszeliście kiedykolwiek o plaży 320 metrów pod ziemią? Taka właśnie plaża czekała na gości Nocy Absurdu w GUIDO w 2009 r. Przepyszne koktajle owocowe, szum morza oraz sceneria najprawdziwszej plaży: piasek, leżaki, słońce oraz przystojny barman, który wraz z ratownikiem opowiadali gościom nadmorskie historie. Można było poleżeć na leżaku odprężając wzrok na linii horyzontu, ulepić babkę z piasku, zagrać w siatkówkę plażową czy zrobić pamiątkowe zdjęcie z ratownikiem. Każdy mógł także zrobić użytek z okularów, w które został wyposażony zjeżdżając w podziemia kopalni.

Na powierzchni w tym czasie odbywał się happening, gdzie z bliska można było przyjrzeć się pracy artysty nad żywymi rzeźbami. Finał tego wieczoru to występ Teatru Tańca Atrium pod Szybem Kolejowym, ale także i na nim, ponieważ część tancerzy wykonywała ewolucje, będąc zawieszona na jego konstrukcji. Podczas Nocy Absurdu w 2009r. kopalnię odwiedziło ponad 1500 osób.

Kolejną odsłoną tego wydarzenia była Noc Absurdu 2, także odbywająca się w ramach Nocy Muzeów. Tym razem podziemny świat pełen był baśniowych niespodzianek, a inspiracją dla twórców stały się Opowieści z Narnii C. S. Lewisa. Turyści wędrując przekopem głównym trafiali przed wielką starą szafę. Po przejściu przez nią wychodzili na... jarmarku handlowym w Narnii. Aby kupić cokolwiek z całej gamy bajkowych produktów, trzeba było wymienić złotówki w Centralnym Banku Narnii na obowiązującą w Narnii walutę – narny. Z jarmarku dochodziło się nad Zamarznięte Jezioro, na którym można było pojeździć na najprawdziwszych łyżwach. Prawdopodobnie było to najgłębiej na świecie położone lodowisko. Dla poszukiwaczy przygód świetną zabawą była wędrówka Lodowym Labiryntem. W jednej z jaskiń, wszystkim ciekawym przyszłości, prawdę mówiła tajemnicza wróżka. Kto zwiedził cały labirynt na pewno widział także Ocean Czasu, który zwiastuje nadejście króla Narnii – Aslana, a kto zasiadł przy jednej z ław Starej Karczmy, na pewno wszystkiego o tej tajemniczej podziemnej krainie dowiedział się z cieplutkiego wydania dziennika Gazety Narnijskiej.

Na powierzchni kopalni, podobnie jak rok wcześniej, można było spotkać zwariowanego artystę, który tym razem prezentował swój najnowszy wynalazek – urządzenie do obrazowania myśli. Odważni mogli przetestować je na własnej głowie. Autorem happeningu na powierzchni był Bartek Latoszek, a część podziemna Nocy Absurdu jest projektem autorskim pracowników kopalni GUIDO.

Tegoroczna odsłona Nocy Absurdu jak zwykle do momentu otwarcia bram kopalni pozostaje tajemnicą. Bramę otwieramy w sobotę 14 maja 2011 o godz. 18:00. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc. Serdecznie zapraszamy!

© 2012 Domowy browar