Ślązak z krwi i kości zagubiony we współczesnym świecie wyrusza w podróż życia. Dokąd się udaje? Jak potoczą się jego losy? Jak zakończy się ta podróż? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie już 18.03.2018.

synek sztolnia

Uwikłany w obsesję śmierci Śląska, Marcin Gaweł, śląski synek, pisze elegię o jeszcze nieumarłych. 320 metrów pod ziemią, w ultralokalnym języku, brzmiącym jak mowa dużych niemowlaków. Do odprawienia Dziadów za jeszcze żywych zaprasza rezydentów stacji arktycznej „Śląsk", ostatniego Mohikanina, pewnego doskonałego aktora hollywoodzkiego, który – tylko u nas – po raz pierwszy ujawnia śląskie korzenie... Twarze bliskich z osobistego banku pamięci. Po raz pierwszy na scenie obserwujemy narodziny języka śląskiego (który na każdej ulicy brzmi inaczej) z ducha muzyki i nawoływań fok, oraz zmaganie synka z pytaniem o idiom Śląski i obecne tu proporcje polityki – metafizyki – biografii. Ślązak jest zawsze pojedynczy, na jaki zatem rodzaj samotności skazuje Śląsk swoich obywateli?

Monodramatyczny spektakl/instalacja/performance Marcina Gawła, grany w języku śląskim. Na podstawie tekstów: Marcina Gawła, Zbigniewa Stryja i Zbigniewa Kadłubka.

Występuje: Marcin Gaweł.
Reżyseria: Maciej Podstawny.
Ruch sceniczny: Baśka Gwóźdź.
Materiały wideo: Jerzy Koenigshaus.
Scenografia i reżyseria światła: Bartłomiej Latoszek/ Radosław Latoszek

https://www.youtube.com/watch?v=XOT_fz9EVOc

https://www.facebook.com/synekkopalniaguido?ref=hl

Gdzie: budynek Łaźni Łańcuszkowej ul. Wolności 408, Zabrze

Kiedy: 18.03.2018 r.

Godzina: 19.00

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasach i online.

KUP BILET ONLINE.

Serdecznie zapraszamy!

Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.