Historyczne wydarzenie - polska premiera Koncertu na trąbkę i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego w serii prawykonań światowych - będzie miało miejsce w trakcie zbliżającej się trzeciej edycji - noszącego imię Mistrza - Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu.

m1500  DSC6188

m 00011

Koncert na trąbkę i orkiestrę Patrona Festiwalu zostanie wykonany na koncercie finałowym 25 października 2015 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Utwór napisany został dla węgierskiego wirtuoza trąbki, prawdziwej gwiazdy światowego formatu - Gábora Boldoczkiego. Towarzysząca soliście Sinfonietta Cracovia, która jest jednym z partnerów zamówienia, zabrzmi tego wieczoru pod dyrekcją Jurka Dybała.

Z kolei koncert inauguracyjny (23 października) odbędzie się już tradycyjnie w Sali K8, 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido. Będzie on swoistego rodzaju happeningiem - interaktywnym premierowym przedstawieniem z udziałem publiczności łączącym abstrakcyjną sztukę malarskiego akcjonizmu oraz body paintingu z tańcem współczesnym w wykonaniu kultowego Art Color Ballet. Wszystko to w harmonii z mistrzowską muzyką Krzysztofa Pendereckiego i Antonína Dvořáka, w kunsztownej interpretacji Shanghai Quartet z Nowego Jorku i francuskiego wirtuoza klarnetu - Michela Lethieca. Uznany w świecie muzyki klasycznej Shanghai Quartet dodatkowo podkreśli swoje orientalne korzenie wykonując aranżacje chińskich melodii ludowych ze swojej najnowszej bestsellerowej płyty. Jedną z inspiracji i niejako tematem przewodnim muzyczno - artystycznego performance będzie wystawa barwnych manuskryptów profesora Pendereckiego, które dzięki swej wyjątkowości, podobnie jak jego muzyka, są jego znakiem rozpoznawczym.

Również pod ziemią tym razem w nastrojowej Sali Pomp 24 października zabrzmią dźwięki niezwykłego instrumentu. Będzie to zrekonstruowana przez Sławomira Zubrzyckiego na podstawie projektu samego Leonarda da Vinci – viola organista – smyczkowy instrument klawiszowy mający w zamierzeniu twórcy zastąpić całą orkiestrę. Słuchacze będą mogli obejrzeć prezentację szkiców geniusza sprzed wieków oraz film obrazujący proces rekonstrukcji tego niesamowitego instrumentu. Zapowiada się prawdziwy muzyczny „Kod Leonarda da Vinci"!

Odbędzie się wiele imprez towarzyszących, również dla młodszej publiczności, a przy dźwiękach muzyki Krzysztofa Pendereckiego wykonywanej na żywo, powstanie okolicznościowy mural promujący Festiwal. To niepowtarzalne muzyczne przedsięwzięcie, które na stałe umiejscowiło się już na mapie wydarzeń kulturalnych Śląska, a przede wszystkim samego Zabrza, zagości teraz w architektonicznej tkance tego miasta.

Artyści światowego formatu - Gábor Boldoczki, Michel Lethiec, Shanghai Quartet, Sławomir Zubrzycki, Sinfonietta Cracovia, Art Color Ballet, a w wielkim finale – premiera Koncertu na trąbkę Krzysztofa Pendereckiego oraz widowisko ekwilibrystyczno-taneczne w wykonaniu artystów sztuki ruchu Teatru Ocelot do dźwięków słynnego Bolera Maurice'a Ravela. To wszystko czeka na Państwa w dniach 22-25 października w postindustrialnej scenerii zabytkowej architektury Zabrza – samego serca Śląska.

Bilety już w sprzedaży, serdecznie zapraszamy!

Szczegółowe informacje o Festiwalu na stronie www.penderecki320.com>>>

 

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.